השפה העברית
העילה והמילה
כל הזכויות שמורות ©
לדף הקודם | לדף הבא

העילה למילה יכולה להיעלם מהעולם לאור ההתפתחות וההתחדשות, אך המילה – בסלע, וההתחקות אחר מקורן של המלים מאלפת ומרחיבה את הדעת.

* * *

סופר בן ימינו כבר לא עוסק בספירת אותיות, אף על פי כן יישאר כינויו סופר. [בעבר החכמים הראשונים נקראו סופרים, כי היו סופרים את כל האותיות שבתורה1].

נוקב בשם לא נזקק למקבת על מנת לבצע נקבים בסלע ולחרוט את השם; ראה מלכים א' פרק ו' פסוק ז' –
וְהַבַּיִת בְּהִבָּנֹתוֹ--אֶבֶן שְׁלֵמָה מַסָּע נִבְנָה; וּמַקָּבוֹת וְהַגַּרְזֶן
כָּל-כְּלִי בַרְזֶל לֹא-נִשְׁמַע בַּבַּיִת בְּהִבָּנֹתוֹ

משמע כי המקבת הייתה מברזל ושימשה לביצוע חריטה וניקוב באבן.

נמשיך ונאמר לובש כובע וגם חובש כובע – אף על פי שכבר לא חובשים כובע כחבישת מצנפת [או: כצניפת מצנפת] סביב הראש, לאור שינויי האופנה, עם חלוף הדורות.
כיום מרבית הכובעים לא מצריכים כלל פעולת חבישה, אך לא נזנח את המילה המקורית.

בית הסוהר; מבנה זה כבר אינו עגול כסהר. למרות זאת, יישאר כשמו ללא חידוש וללא שינוי. בעבר הכלא היה בור באדמה, אליו הושלך יוסף על ידי אחיו, ודרך הטבע כי בור יהיה עגול.

ראה גם ירמיהו פרק ל"ח פסוק ו' –
וַיִּקְחוּ אֶת-יִרְמְיָהוּ וַיַּשְׁלִכוּ אֹתוֹ אֶל-הַבּוֹר מַלְכִּיָּהוּ בֶן-הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר בַּחֲצַר הַמַּטָּרָה, וַיְשַׁלְּחוּ אֶת-יִרְמְיָהוּ בַּחֲבָלִים; וּבַבּוֹר אֵין-מַיִם כִּי אִם-טִיט, וַיִּטְבַּע יִרְמְיָהוּ בַּטִּיט

הייתה זו חצר המטרה ובה בור כליאה, שהיה מן הסתם עגול. גם כלא אלקטראז' המפורסם מוקם באי [במפרץ סאן- פרנציסקו שבקליפורניה] - וככזה היקפו עגול כסהר.

כיום רוב מבני הכליאה מרובעים, ומכל מקום – לא קשתיים, אך נכנה אותם בתי סוהר.

(06 באפריל 2012) ‏
1 מקובל היום בחקר הלשון שקודם היתה המילה ספר, שהיא כנראה מילה שאולה מאכדית (šipru - הודעה; šâpâru - שלח הודעה ומכאן: šâpiru - סופר). עניין הספירה המספרים לפי המילונים הוא מאוחר יותר, ומשערים שהוא נגזר מהספר (אך אין בכך ודאות).

ליצירת קשר עם המחבר: avram@benezra.co.il.





© כל הזכויות שמורות