השפה העברית

השנה המוסלמית

כל הזכויות שמורות © רוני הפנר 2004–2022
זמן ומקום
זמן ומקום
לדף הקודם | לדף הבא


הלוח ההיג'רי

הלוח המוסלמי, כמו ◄הלוח העברי, גם הוא מבוסס על 12 חודשי ירח. אבל בניגוד ללוח העברי, שבו מוסיפים חודש נוסף מדי כמה שנים כדי להתאים אותו למחזור השמש, בלוח המוסלמי אין שנים מעוברות. התוצאה היא שהשנה המוסלמית קצרה יותר, והחגים המוסלמיים נודדים בין העונות. בפרט, חודש הרמדאן, חודש הצום המוסלמי, חל בכל שנה בזמן אחר.

הלוח הכללי

בנוסף ללוח המוסלמי, משתמשים המוסלמים גם בלוח השנה הכללי. סוגיה מעניינת היא שמות החודשים הלועזיים. באיזור של "סוריה הגדולה" נהוג להשתמש בשמות ערביים במקום בשמות הלועזיים. כך למשל "ספטמבר השחור" הוא "איילול אל-אסווד" ומלחמת אוקטובר (מלחמת יום כיפור) היא "חרב תישרין". לעומת זאת, באיזורים אחרים כמו המגרב (צפון אפריקה) ומצרים מקובל להשתמש בשמות הלועזיים. לכן במצרים מלחמת אוקטובר נקראת "חרב אוכתובר".

ואלה השמות הערביים של החודשים הכלליים. חוץ מנובמבר, דצמבר, ינואר ויוני, הם מזכירים את שמות החודשים העבריים המקבילים:
תישרין אל-אוול (תישרין הראשון) - אוקטובר, תישרין א-ת'אני (תישרין השני) - נובמבר, כאנון אל-אוול (כאנון הראשון) - דצמבר, כאנון א-תאני (כאנון השני) - ינואר, שובאט - פברואר, אד'אר - מארס, ניסאן - אפריל, איאר - מאי, חזיראן - יוני, תמוז - יולי, אב - אוגוסט, איילול - ספטמבר.כל הזכויות שמורות © רוני הפנר / אתר השפה העברית 2004–2022