מילון השפה העברית
לדף הבית

תולענה

כל הזכויות שמורות © רוני הפנר 2004–2022
מילים וצירופים
לדף הקודם | לדף הבא


תּוֹלַעֲנָה הוא סוג של עץ הנקרא בלועזית מָהָגוֹנִי (Mahogany). זהו עץ קשה בצבע חום אדמדם כהה, המשמש בעיקר לריהוט יוקרתי.

עמוס עוז, בספרו "על אהבה וחושך", מתאר מפי דודתו סוניה את ביתו של ראש העיר לשעבר של רובנה, העיר ממנה באה משפחתו, ומציג בשמה תמיהה על המילה הזאת:

"הכניסה הראשית מביאה אותך אל פרוזדור שבו יש כמה רהיטי מהגוני כבדים. מהגוני נקרא בעברית עץ תולענה? לא? אולי אתה פעם תסביר לי למה דווקא תולענה? מה, תולעים? הרי עץ מהגוני הוא דווקא כמעט מחוסן מפני התולעים! הלוואי עלינו ככה להיות מחוסנים מפני תולעים כמו עץ מהגוני!"
(עמוס עוז, על אהבה וחושך, עמ' 184)

על אף צלילה העתיק, המילה תּוֹלַעֲנָה היא חדשה למדי בעברית, ומסתבר שהיא חידוש של ש"י עגנון: "חדר אחד של אלון וחדר אחד של תולענה" (עגנון, "עד הנה" צא). המילה היא צורה עברית למילה הארמית תּוֹלַעְנָא – הצבע האדום שהפיקו מתולעת מיוחדת: "ותלתא קפיזי אהלא תולענא" (שבת קי ב). השם נבחר עבור העץ היוקרתי על שום צבעו האדום-כהה של העץ הזה, המזכיר את צבע התולעת.

"תולעת" בלשון המקורות היא למעשה זחל - אחד הגלגולים של חרק. אפשר להשוות לצבע האדום-ארגמני שָׁנִי, שנוצר גם הוא מגופה המיובש של "תולעת" – תולעת השני (=הזחל של כנימת המגן).

שולחן מעץ מהגוניכל הזכויות שמורות © רוני הפנר 2004–2022